Embed

Malazgirtin Üç Atlısı

Emevi ve Abbasi'lerin başlattıkları ancak Selçuklu'ların Malazgirt zaferiyle taçlandırdıkları fetihler dizisi. Kaderleri birleşen Bizans Prensesi ile Selçuklu yiğidi... Sadakatin, mertliğin ve asil duyguların destanı... Usta yazar A. Yılmaz Boyunağa'nın kaleminden Malazgirt'in üç Atlısı... Binlerce atlıdan sadece üçünün nefes kesen hikayesidir...

(Arka Kapak)

Ben bu kitabı okuduğumda sanırım 10 yaşındaydım.Tek kelimeyle bayılmıştım.Gerçi ablamdan onlarca kez hikayesini dinlemiştim ama kendin okuyunca bir başka zevkli oluyor.

Favorim Aksungur bahadır ve Halit ağaydı tabii.At uşakları Altar ile İlteber de habire atışıp durur, komiklik yaparlardı. Bir de sonradan üçüncü atlı Apostol yeni adıyla Abdullah devreye giriyordu ve batıniler macerası işte tam burada başlıyordu.

Prenses Süreyya'yı  da Prinkipisa Eleni'ye (müslüman olduktan sonraki ismiyle Zeynep) tercih ederdim doğrusu.Seçim Aksungur abimizin tabii :).


Hey gidi günler hey! ve ne olaydı ben de bir akıncı olaydım, dedirtiyor insana.

Yalnıııız;

önemli bir mevzu var ki önemli olmakla birlikte iç parçalayıcı hem de.Anlatıyorum efendim.


Bu kitabın ilk baskıları Berekat yayınevindendi.Sonrakiler (benim ilk okuduğum da) Timaş'a aitti.

Ama Yılmaz Boyunağa amcamızın bu güzelim eserini ve meatteessüf diğerlerini de (1996'da değerli yazarın ölümünün ardından) geçen senelerde yenilemişler.

Güya çocuklara yönelik kısaltmışlar ve dahi kırpmakla kalmayıp o güzelim dilini de değiştirme gafletinde bulunmuşlar.Yazarın kemiklerini sızım sızım sızlatmışlar hasılı.

Yeni baskılardan hiç zevk alamamakla beraber eski baskıları bulmak için gezmediğim kitapçı kalmadı.

Neyse ki şanşım yaver gitti de Beyazıt sahaflarından birinden temin edebildim çok şükür.

Evimizdeki ilk okuduğum romanı ise kimbilir kaçıncı kez bir  arkadaş tarafından (ç)alındığı için kaybetmiştik.


Neyse ödünç alınıp geri getirilmeyen ve böylelikle elden çıkan kitaplar meselesi derin ve can sıkıcı bir mevzu, uzatmayayım.Konumuza dönecek olursak malazgirtin üç atlısı, ilk gençlik döneminde mutlak okunması gerekli en güzel tarihi romanlarımızdan.

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !